Kredyt hipoteczny

Kredyt hipotecznyTo długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Najczęściej jest udzielany na zakup nieruchomości, jej budowę lub remont. Większość banków dopuszcza łączenie celów kredytowania w kredycie hipotecznym. Umowa o kredyt hipoteczny zawierana jest na czas określony od 1 miesiąca do 40 lat.

Ze względu na cel:

  • Cel mieszkaniowy ­– środki przekazywane są na zakup domu, mieszkania własnościowego, spółdzielczego lub innej nieruchomości. Uruchamiany w całości poprzez przelew bankowy na rachunek sprzedającego (np. dewelopera) na podstawie umowy kupna-sprzedaży.
  • Cel budowlany – środki przeznaczone są na budowę domu przez osobę fizyczną, spółdzielnię lub dewelopera. Uruchamiany w całości lub transzach. Przy uruchomieniu w transzach odsetki naliczane są od wykorzystanej kwoty, a nie od całości przyznanej sumy. Do momentu uzyskania pozwolenia na zamieszkanie lub odbioru na podstawie protokołu ze spółdzielni spłacane są tylko odsetki (bez kapitału).
  • Cel dowolny – środki przekazywane są na dowolny cel (niekoniecznie związany z budową lub zakupem nieruchomości).
  • Cel konsolidacyjny – środki przeznaczane są na spłatę zobowiązań w innych bankach, w tym kredytów hipotecznych.

Ze względu na walutę (kredyty w walucie krajowej, kredyty walutowe tj. typowy walutowy oraz denominowany):

  • Kredyt walutowy to zobowiązanie uruchamiane przez bank bezpośrednio w walucie obcej, gdzie spłata również następuje w tej walucie. Obecnie niewiele banków posiada go w swojej ofercie. Jest to najlepszy kredyt dla osób otrzymujących wynagrodzenie bezpośrednio w walucie, w której mogą zaciągnąć zobowiązanie.
  • Kredyt denominowany charakteryzuje się tym, że bank pozostawia do dyspozycji kredytobiorcy kwotę wyrażoną w złotówkach, lecz sam kredyt zostaje zaciągnięty w walucie obcej.
  • Kredyt indeksowany jest najbardziej popularnym zobowiązaniem hipotecznym w walucie obcej. To kredyt złotówkowy, ale przeliczony w dniu uruchomienia na wybraną walutę, lecz o oprocentowaniu odpowiednim do stóp procentowych danej waluty i z niższą marżą. Tak jak przy kredycie denominowanym występuje ryzyko kursowe, a kredytobiorca ma możliwość wyboru formy spłaty zobowiązania.

Kiedy używamy:

Kredyt hipoteczny z założenia służy finansowaniu zakupu nieruchomości, jej remontowi lub wykończeniu. Niejednokrotnie używa się tego produktu w celu restrukturyzacji istniejących zobowiązań, co powoduje obniżenie raty i poprawę sytuacji kredytobiorcy. Czasami za pomocą tego kredytu finansuje się zakup dóbr konsumpcyjnych, lecz w takim przypadku zazwyczaj okres finansowania jest niewspółmiernie długi w porównaniu do celu.  Ze względu na niższe oprocentowanie, ten rodzaj kredytu bywa stosowany do finansowania działalności gospodarczej.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego: od 3,0% do 10,0%.

Prowizja za udzielenie kredytu: od 0% do 8%.