Leasing

LeasingMożliwość korzystania z aktywów trwałych bez konieczności ich zakupu lub nabycie ich przy wykorzystaniu uproszczonej procedury badania zdolności kredytowej.

Umowa leasingu została uregulowana w Kodeksie Cywilnym. Przez leasing rozumie się taką umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana finansującym, oddaje do odpłatnego używania albo do używania i pobierania pożytków drugiej stronie, zwanej korzystającym, podlegające amortyzacji środki trwałe, wartości niematerialne i prawne lub grunty. Wyróżnia się dwa rodzaje leasingu: finansowy i operacyjny.

Leasing finansowy polega na umowie długoterminowego użytkowania określonego przedmiotu na czas zbieżny lub nieco krótszy od całkowitego okresu umorzenia tego przedmiotu za ustaloną opłatą. Opłata ta zawiera amortyzację i świadczenie pieniężne na rzecz leasingodawcy. Umowa leasingu może zawierać opcję uprawniającą leasingobiorcę do nabycia obiektu na własność po zakończeniu trwania umowy leasingowej.

Leasing operacyjny zawierany jest na krótszy okres niż całkowity okres umorzenia środka trwałego i uprawnia leasingobiorcę do zwrotu użyczonego przedmiotu do leasingodawcy z możliwością jego wykupu.

Leasing zwrotny jest szczególnym rodzajem leasingu, w którym korzystający (właściciel) odsprzedaje finansującemu (firmie leasingowej) obiekt z jednoczesnym dalszym jego użytkowaniem. Leasing zwrotny może występować w postaci leasingu finansowego lub operacyjnego.

Przedmiot leasingu OPERACYJNY FINANSOWY
Amortyzacja Leasingodawca Leasingobiorca
Koszty uzyskania przychodu dla Leasingobiorcy Raty + opłata wstępna Odsetki + amortyzacja
VAT Doliczany do każdej raty Płatny w całości z góry
Wykup Możliwy po upłynięciu umowy Przedmiot staje się własnością Leasingobiorcy po spłacie ostatniej raty
Korzyści:
  • Łatwe i dostępne źródło finansowania (niewymagana zdolność kredytowa i uproszczona procedura przyznania finansowania),
  • efekt „tarczy podatkowej”,
  • możliwość poprawy płynności i struktury bilansu,
  • możliwość uwolnienia środków finansowych zaangażowanych w posiadanych aktywach,
  • brak konieczności posiadania zabezpieczeń.